Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1771 postów 1757 komentarzy

+ Goodbye ITI + Прощай ИТИ +

Stanislas Balcerac - Z Panamy przez PRL do III RP, czyli o wpływie Wizjonerskiej Strategii Inwestowania (WSI) na Polskę -- czytaj cała prawdę całodobowo -- na mPolska24.pl oraz na Facebook / Goodbye ITI -- i myśl samodzielnie, bez TVN24

Krakowski beton

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

PRL-owski beton króluje w królewskim Krakowie. Czerwony prezydent miasta jest wielkim człowiekiem ale o wiele większy od niego jest "Szkieletor", ruina z 1974 roku, która ma być cudownie przerobiona na polskie Rockefeller Center. Jest czego się bać.

Megalomania kwitnie w Krakowie. Miasto jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Polsce, ale jego władze wydają spoko kasę na promocję Igrzysk Olimpijskich 2022. Pozazdrościli Putinowi i Soczi? Nic z tego nie będzie, ale kilka delegacji krakowskich urzędników pojeździ sobie po świecie za pieniądze podatników. No i jakaś agencja reklamy zarobi.

Mieszkańcy Krakowa jeżdżą po mieście starymi austriackimi tramwajami ale władze miasta wydały lekką ręką 1 milion PLN na promocję noworocznej imprezy prywatnej stacji telewizyjnej TVN:

//monsieurb.neon24.pl/post/104149,prl-pacyfikuje-krakow

Krakowskie Biuro Festiwalowe (KBF) sfinansowało koszty: honorariów artystycznych, projektu scenografii, projektu multimediów, widowiska pirotechnicznego wraz z wynajmem terenu pod jego organizację, wynajmu toalet, wynajmu płotów wygradzających teren imprezy, backline’u, obsługi technicznej, sprzątania, ochrony, zabezpieczenia medycznego, zabezpieczenia przeciwpożarowego, ubezpieczenia imprezy, zmian w organizacji ruchu, opłat ZAIKS i opłat administracyjnych. Co w takim razie sfinansował sam TVN?

Szykuje się następna megalomańska afera. Stający od 40 lat szkielet PRL-owskiego wieżowca (zwany potocznie "Szkieletorem") ma być przerobiony na polskie "Rockefeller Center". Tak przynajmniej twierdza promotorzy projektu, którym miasto ma wydać 20 lutego pozwolenie na budowę.

Projekt wygląda ponuro i klocowato (zdjęcie poniżej) ale promotorzy pieją z zachwytu nad tym, że plac przed odbudowanym "Szkieletorem" będzie miał szerokość 16 metrów czyli tyle samo, ile ma plac przy Rockefeller Center w Nowym Jorku. Hurra, zaistniejemy na świecie!

Najbardziej zadziwiające w tym wszystkim jest to, że nasi zachodni sąsiedzi właśnie wysadzili w powietrze w zeszłą niedzielę wieżowiec uniwersytetu we Frankfurcie (poniżej), aby zrobić miejsce na nowy budynek. Wieżowiec we Frankfurcie powstał w 1972 roku podczas kiedy "Szkieletor" w Krakowie powstał w 1974 roku. Czy stojący od 40 lat na wolnym powietrzu PRL-owski beton jest lepszej jakości od niemieckiego? A może po prostu Niemcy są od nas głupsi?

Brytyjski inwestor proponował w 2004 roku zburzenie "Szkieletora" i postawienie na jego miejscu nowych niższych budynków, wpisujących się w tkankę urbanistyczna Krakowa, ale nic z tego nie wyszło.

Aktualny właściciel "Szkieletora" (polska spółka Treimorfa, filia luksemburskiej spółki, która jest z kolei filią saudyjskiego holdingu) planuje podnieść "Szkieletora" jeszcze o 10 metrów. Tak aby mieć "ładny widok" z ostatnich pięter. A co z widokiem Krakowa, miasta będącego pod ochroną UNESCO?

Spolka Treimorfa Project sp. z o.o. kupiła "Szkieletora" w 2005 roku za 30 milionów PLN. Wartość ruiny w księgach wzrosła już do 60 milionów w 2012 roku. Udziałowcami Treimorfy są: luksemburska spółka EuroZone Equity Company SA (85%) i krakowska spółka GD&K Group (15%). W GD&K Group największym inwestorem wydaje się być Arkadiusz Bajołek, który sprzedał w 2008 roku swoją firmę odzieżową giełdowej spółce LPP. W radzie nadzorczej GD&K Group zasiada także prawnik Henryk Gaertner, ze znanej rodziny krakowskich notabli.

Już w lipcu 2013 roku krakowski radny PO, Grzegorz Stawowy, entuzjastycznie wypowiadał się w TVN24 o reaktywacji "Szkieletora":

//www.tvn24.pl/wideo/z-anteny/szkieletor-przestanie-straszyc-w-krakowie,806840.html?playlist_id=15750 

Miasto wyda więc bez problemu 20 lutego pozwolenie na budowę 100-metrowego betonowego kloca. Będzie jak w Nowym Jorku. By żyło się lepiej.

 


PRL-owska ruina z 1974 roku ma być przebudowana na "Rockefeller Center"

Przebudowa szkieletora. Ekolog na 'tak', ale w wersji mini

Podczas kiedy wieżowiec we Frankfurcie z 1972 roku został zburzony

KOMENTARZE

 • Krakowiacy o Szkieletorze
  http://www.youtube.com/watch?v=h0xggqdPDVg
 • ..
  Gdyby wyburzono szkieletor, to inwestor nie otrzymałby zgody na postawienie wieżowca o takiej wysokości w tym miejscu. Wyburzenie byłoby trudniejsze niż we Frankfurcie z uwagi na lokalizację. Szkieletor i tereny obok są własnością prywatną, miasto nie miało nigdy praw własności do tej budowli, bo by wyburzyli budynek już dawno. Szkieletor wcześniej należał do katowickiej firmy Węglozbyt.
  Ps budynek nie jest taki zły:
  http://i.imgur.com/5VeXi2z.jpg
  http://i.imgur.com/lMNJDoh.jpg
  http://i.imgur.com/enh7t85.jpg
 • @mrx 15:36:42
  No tak, tylko, że "Szkieletor" jest częścią mody z lat 70-tych zeszłego wieku na "drapacze chmur", które oszpeciły wiele miast w Europie. Wydawałoby się, że w ciągu ostatnich 40 lat w architekturze i urbanizmie dokonał się pewien "skok cywilizacyjny". Poza Krakowem i Dubajem ...
 • @Stanislas Balcerac 15:43:55
  Na coś takiego by się nie zgodzili:
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/84/BreslauSkyTower.jpg
  Trzeba było zadowolić władze miasta, konserwatora, możliwie bez kontrowersji.
  Mogło być gorzej:
  http://robinia.blox.pl/resource/blekitek87.JPG
  "Błękitek"
 • @mrx 15:52:16
  Tak, wystarczy popatrzeć co się dzieje wokół Pałacu Kultury w Warszawie, na tzw. ścianie zachodniej, poustawiali tam koszmar za koszmarem, wygląda to jak wybryki pijanego architekta bez dyplomu.
 • @Stanislas Balcerac 15:59:56
  Nie mają kasy- dlatego Złota 44 wygląda jak wygląda.
 • @mrx 15:52:16
  za kasę wszystko można,
  ostatecznie konserwator zabytków to stanowisko specjalnie powołane do żyłowania łapówek.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31