Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1771 postów 1757 komentarzy

+ Goodbye ITI + Прощай ИТИ +

Stanislas Balcerac - Z Panamy przez PRL do III RP, czyli o wpływie Wizjonerskiej Strategii Inwestowania (WSI) na Polskę -- czytaj cała prawdę całodobowo -- na mPolska24.pl oraz na Facebook / Goodbye ITI -- i myśl samodzielnie, bez TVN24

Pozłacane Caracale

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wojskowi eksperci dobrze określili pierwotny kosztorys kontraktu na helikoptery wielozadaniowe. Ale kiedy ekipa Siemoniaka wzięła się za negocjacje to koszt zakupu poszybował o 100% w górę - z 130 mln PLN do 260 mln PLN za helikopter.

Kiedy ruszał przetarg na helikoptery wielozadaniowe eksperci MON oceniali jego wartość na 9 mld PLN, za 70 helikopterów, co dawało średnią cenę za helikopter około 130 mln PLN, czyli podobną do tej jaką za Caracale zapłacił ostatnio Kuwejt. Ale w trakcie negocjacji, które ekipa Siemoniaka prowadziła z wybranym Airbus Helicopters, matematyka kontraktu zupełnie się zmieniła, zamiast 70 helikopterów za 9 mld PLN Siemoniak "wynegocjował" 50 helikopterów Caracal za 13 mld PLN, co daje 260 mln PLN za helikopter – dwa razy więcej niż początkowy szacunek ekspertów MON.
 

Jakim cudem Siemoniak podwoił cenę helikopterów w ciągu negocjacji ? To proste, do kontraktu wepchano różne ezoteryczne komponenty pod nazwą "pakietu logistycznego i szkoleniowego", z którego można wyciskać sokowirówką co tylko się chce. A 6.5 mld PLN to kupa pieniędzy:

 

www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/kuwejt-kupuje-caracale-dwa-razy-taniej-niz-polska-wyjasnienie,667672.html

 

Gdyby Siemoniak wynegocjował Caracale po cenie oszacowanej przez ekspertów MON (i takiej jaką zapłacił Kuwejt) to za 50 Caracali polski budżet zapłaciłby 6.5 mld PLN. Ale Siemoniak "wynegocjował" 13 mld PLN czyli dwa razy tyle (o 6.5 mld PLN więcej). Nawet gdyby założyć (jak pisaliśmy wczoraj), że na łapówki (pardon, prowizje) miało pójść 6.25% sumy kontraktu czyli 1 miliard PLN, to pozostaje jeszcze 5.5 miliarda PLN do rozparcelowania. Za to można chyba montować Caracale w Polsce ze złota.

 

Ciekawe jest to, że kontrakt z Airbus Helicopters nie został sfinalizowany kiedy PO utrzymywało się jeszcze u władzy. Przypuszczamy, że kiedy pan Bronisław stracił posadę w maju 2015 roku, towarzystwo się przestraszyło swojej pazerności w obliczu znikającej kryszy.

 

www.wprost.pl/518163/Kto-uziemil-smiglowce

 

Apetyt podobno rośnie w miarę jedzenia. Chłopaki z PO rozpuścili się na kontrakcie Pendolino z francuskim Alstomem i ustawili poprzeczkę skoku cywilizacyjnego naprawdę wysoko. W porównaniu z 6.5 mld PLN "wygospodarowanymi" na kontrakcie Caracal, przekręt Amber Gold to biedny kuzyn z prowincji.

 

 

Kiedy pan Bronisław stracił posadę, towarzystwo się chyba przestraszyło

 
Image result for siemoniak komorowski
Image result for suitcases with money

KOMENTARZE

 • @ Autor
  "Chłopaki z PO rozpuścili się na kontrakcie Pendolino z francuskim Alstomem i ustawili poprzeczkę skoku cywilizacyjnego naprawdę wysoko. W porównaniu z 5.5 mld PLN "wygospodarowanymi" na kontrakcie Caracal, przekręt Amber Gold to biedny kuzyn z prowincji."

  "By żyło się lepiej!" ;-/

  5*
 • 12 września 1989r.
  https://www.youtube.com/watch?v=O9Lv6k_CDts
 • I poszło !
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/szef-mon-antoni-macierewicz-o-smiglowcach-black-hawk/h8dj1x
 • @provincjał 13:44:46
  Jaka "madzia" przysłoni teraz ten kontrakt, bo aborcja przyćmiła Cetę, poczekamy zobaczymy.
 • @Jasiek 12:07:46
  To jest klucz do rozwiązania niedomówień . http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/501815,co-pokonalo-leoparda-general-waldemar-skrzypczak-to-wina-wadliwej-amunicji.html No i obecna władza wpadła na pomysł dodania do offsetu francuzom , pozwolenie na produkcję amunicji p-panc do Leopardów i mleko się rozlało . No i teraz mamy armię bez śmigłowców za to z czołgami do likwidacji zamieszek ulicznych .Czyli amunicja burząca. http://forsal.pl/artykuly/838577,niewypal-za-cwierc-miliarda-polska-kupi-amunicje-ktora-nie-przebije-pancerzy-rosyjskich-czolgow.html Pozdrawiam.
 • @Autor
  Strasznie Pan się zgalopował . http://niewygodne.info.pl/artykul5/02226-Niemcy-zrobili-rzad-PO-w-bambuko.htm Pozdrawiam.
 • @Repsol 13:59:52
  Przy okazji można zapytać chazarów z PIS-i ,jak i czy w ogóle zaczął się remont - mo-de-rnizacja Leo-piardów ?
 • @kfakfa 14:12:41
  Autor czasem zapomina co pisał i jaka była reakcja w komentarzach .http://monsieurb.neon24.pl/post/111981,przeczolgana-polska Ave.
 • @kfakfa 14:12:41
  No na pewno to ich przerasta .Ave. http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/270972-w-pozarze-czolgu-leopard-zginal-zolnierz-to-wadliwa-amunicja-byla-przyczyna-wypadku-na-poligonie
 • @Repsol 14:20:33
  Do dzisiaj brak informacji o usunieciu usterki w wadliwych pociskach do Leo. W takim razie czym zajmowały się te czołgi w czasie zabawy zwanej "Anakonda" ? Woziły pewnie wódkę dla trepów.
 • @kfakfa 14:53:49
  Nawet tu brak odpowiedzi .Ave. http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=60CAD0AD
 • @Repsol 14:56:12
  Odpowiedź na interpelację nr 34779

  w sprawie wypadku czołgu Leopard 2A4 na poligonie w Świętoszowie dnia 17 września 2015 r.

  Odpowiadający: podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Maciej Jankowski

  Warszawa, 23-10-2015

  Szanowny Panie Marszałku

  Odpowiadając na interpelację Pana Posła wypadku czołgu Leopard 2A4 na poligonie w Świętoszowie dnia 17 września 2015 r. (nr 34779/15), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

  Odnosząc się do wybranych kwestii poruszonych przez Pana Posła Artura Dębskiego informuję, że dostawy amunicji ćwiczebnej podkalibrowej, produkcji polskiej, zastały zakończone w 2012 r., natomiast dostawy bojowej amunicji podkalibrowej do czołgów Leopard 2A4, która jest przedmiotem umowy zawartej w 2014 r. z firmą MESKO S.A., jeszcze się nie rozpoczęły.

  Ponadto chciałbym podkreślić, że każda partia amunicji, zarówno ćwiczebnej, jak i bojowej, zanim trafi do końcowego użytkownika, poddawana jest badaniom zdawczo- odbiorczym, realizowanym przez jej producenta pod nadzorem specjalistów z wyznaczonego rejonowego przedstawicielstwa wojskowego.

  Nawiązując bezpośrednio do pozostałych kwestii zawartych w interpelacji, dotyczących wypadku czołgu Leopard, do jakiego doszło w dniu 17 września br. na poligonie w Świętoszowie, pragnę poinformować, że postępowanie w sprawie wyjaśnienia przyczyn tego zdarzenia prowadzi Wojskowa Prokuratura Garnizonowa we Wrocławiu. W związku z powyższym, na obecnym etapie postępowania, nie jest możliwe udzielenie przez resort obrony narodowej szczegółowych wyjaśnień w przedmiotowym zakresie.

  Jednocześnie pragnę nadmienić, że nie można wykluczyć, iż ustalenia prokuratury wojskowej, a także analizy prowadzone w resorcie obrony narodowej w powyższej sprawie, będą miały wpływ na przebieg i zakres modernizacji znajdujących się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP czołgów Leopard 2A4.

  Łączę wyrazy szacunku

  z up. Maciej JANKOWSKI

  PODSEKRETARZ STANU
 • @kfakfa 15:02:55
  No jak zwykle bełkot . Ave. :) " W związku z powyższym, na obecnym etapie postępowania, nie jest możliwe udzielenie przez resort obrony narodowej szczegółowych wyjaśnień w przedmiotowym zakresie."
 • Trochę prawdy !!!
  1. Dobra wiadomość : Caracale to złoty interes bo za tą cenę mogły by być
  zrobione ze złota.
  2. Zła wiadomość : niestety złoto musiałoby być marne bo tylko próby 333

  3. Gdyby w technologii Caracal wybudować samochód kosztował by on 60 mln zł czyli 600 razy więcej niż samochód za 100 000 uważany w Polsce za luksusowy .... żeby się żyło lepiej !!!
 • @Jasiek 12:07:46
  Trudno zrozumieć narzekania przeciwników. Śmigłowiec S-70 powstał jako odpowiedź firmy Sikorsky Aircraft Corporation na zapotrzebowanie Armii USA na nowy wielozadaniowy śmigłowiec transportu taktycznego.
  Śmigłowiec połączył w sobie doskonałe osiągi i dużą przydatność eksploatacyjną, czego dowodem są różne jego wersje, zarówno lądowe, jak i morskie. Swoje wysokie walory eksploatacyjne potwierdził w różnych warunkach klimatycznych. Jest używany do transportu oddziałów, zaopatrzenia oraz transportu rannych. Znakomicie sprawdził się jako śmigłowiec transportowy na polu walki między innymi w Iraku. Jest również używany do patrolowania (FLIR, radar poszukiwawczy w wersji morskiej), czy walki radioelektronicznej. W wersji uzbrojonej może być wyposażony w karabiny maszynowe, pociski rakietowe, niekierowane bądź kierowane, jak również torpedy (w wersji morskiej).
  W śmigłowcu wprowadzono wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych, np. zawieszenie łopat wirnika nośnego na łożyskach elastomerowych czy kształt końcówek łopat (ze skosem). Bogate wyposażenie radiowo-nawigacyjne umożliwia wykonywanie lotów w dzień i w nocy. W zależności od wersji śmigłowiec może być dodatkowo wyposażony w urządzenia umożliwiające lot na bardzo małej wysokości i w trudnych warunkach atmosferycznych lub urządzenia noktowizyjne. Śmigłowiec może być przystosowany do tankowania w powietrzu, podejmowania rozbitków (dodatkowy żuraw), jak również może występować w wersji uzbrojonej (do zwalczania celów nawodnych, podwodnych, naziemnych, jak i powietrznych).
  Obecnie ponad 3000 wyprodukowanych śmigłowców, ponad 10 milionów wylatanych godzin, w służbie 31 państw.
 • Za to teraz
  zapłacimy około 20 mld bo po pierwsze w mielcu produkuje się samą blachę i to nie pod black howka tylko cywilną podróbę uh70i. Uzbrojenie do śmigłowców będzie trzeba dokupić. Pakiet logistyczno szkoleniowy także. W taki pakiet wchodzą min serwisy i wymiana części drogi Autorze. Francuzi mieli dać offset na 3 mld zł. Amerykanie dadzą offset na 0 zł. Interes życia dojnej zmiany mocium panie. Szkoda tylko naszych chłopaków, których psychopata maciarewicz wyśle do Donbasu lub na inną pustynię. Chociaż nie, będą msze za poległych a to maciarewicz uwielbia nade wszystko.
 • Drogie Caracale
  Ciekawe, ile Sikorsky'emu zapłaci PiS za Blek Hauki.
 • @s.r. 60 l. 10:12:53
  Ciekawa wypowiedź:

  "Kiedy ruszał przetarg na helikoptery wielozadaniowe eksperci MON oceniali jego wartość na 9 mld PLN, za 70 helikopterów, co dawało średnią cenę za helikopter około 130 mln PLN, czyli podobną do tej jaką za Caracale zapłacił ostatnio Kuwejt. Ale w trakcie negocjacji, które ekipa Siemoniaka prowadziła z wybranym Airbus Helicopters, matematyka kontraktu zupełnie się zmieniła, zamiast 70 helikopterów za 9 mld PLN Siemoniak "wynegocjował" 50 helikopterów Caracal za 13 mld PLN, co daje 260 mln PLN za helikopter – dwa razy więcej niż początkowy szacunek ekspertów MON".

  Ciekawe, dlaczego GW nie rozbierze na czynniki pierwsze tej "podwyżki". Być może jest to full wypas wersja w porównaniu z wersją prymitywną... a wiadomo, że w lotnictwie wszystko co ma znaczenie, kosztuje....

  Jednego jestem pewien: Berczyński nie jest problemem sam dla siebie. Ot, zrobił co chciał. Uwalił Caracale z sobie tylko znanych powodów (jeśli prawdą jest to, co twierdzi).

  Natomiast jego osoba jest baaardzo dużym problemem dla rządu - i Morawiecki to wie - bo co to za rząd, że daje się podejść jakiemuś zakulisowemu lobbyście???

  Z kolei gdyby rząd przyznał otwarcie: odrzuciliśmy ofertę dokładnie z tych samych względów, o których mówił Berczyński, jednak w sposób absolutnie suwerenny (tożsamość diagnozy z uwagi na oczywistą dla każdego speca nieadekwatność oferty Francuzów z realiami), zamknąłby wszystkim usta.

  Bo każdy widzi, że ruska Łada nie trzyma standardów Mercedesa, z jednej, i każdy widzi, że ten, kogo stać na ruską Ładę, nie powinien silić się na zakup mercedesa, z drugiej.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930